ΦΟ Βροντάδου - Παπάδος Γέρας 74-67

Ο Παπάδος Γέρας ηττήθηκε στην Χίο από τον ΦΟ Βροντάδου με 74-67 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 8ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής με το οποίο ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να επιβάλουν το δικό της ρυθμό, φθάνοντας μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου στο +8 (19-11). Ίδιο ήταν το σκηνικό του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον Παπάδο σε ένα ακόμα παιχνίδι να αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα στο επιθετικό κομμάτι. Αυτό είχε ως συνέπεια το πρώτο ημίχρονο να κλείσει στο +10 για την ομάδα του Βροντάδου (36-26).

Όμως στην επανάληψη οι παίκτες του Γιώργου Καραμβάλη έδειξαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο καθώς η ομάδα μας έγινε πιο ανταγωνιστική, βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση και μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, κατέβασε την διαφορά ακόμα και στους έξι πόντους (51-45). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παπάδος τα έπαιξε όλα για όλα, ώστε να ανατρέψει το σκορ και να πάρει τη νίκη, ωστόσο ο αντίπαλος βρήκε περισσότερα εύστοχα σουτ, παίρνοντας το παιχνίδι με 74-67. Κορυφαίος από πλευράς Παπάδου ήταν ο Χατζηκάλφας με 16 πόντους, ενώ διψήφιοι ήταν ακόμα οι Αρχιμανδρίτης με 15, Κιουρτζίδης με 11 και Καμινέλλης με 10 πόντους.

Ωστόσο ομάδα μας για ακόμα ένα παιχνίδι δεν μπόρεσε να γευτεί την χαρά της νίκης και πλέον είναι η μοναδική ομάδα στον όμιλο που παραμένει με μία νίκη στο πρωτάθλημα με την υπόθεση παραμονή πλέον να δυσκολεύει για τα καλά.

ΦΟ Βροντάδου-ΑΠΣ Παπάδος Γέρας 74-67

Δεκάλεπτα: 19-11, 35-26, 51-45, 74-67

Διαιτητές: Χρηστίδης Π., Πετράκης

ΦΟ Βροντάδου (Αμέντας): Κιρκινέζης 8, Μπαγιώκας, Λαμπρινούδης, Λεγάτος 8(1), Αγγελίδης 6, Χατζηλάμπρου 15(3), Παπαγεωργίου 14(3), Ντιφαντής 15, Καγιαμανίδης 8, Σφηκάκης.

Παπάδος Γέρας (Καραμβάλης): Ελευθερίου 3, Κομνηνός 6(1), Καμινέλλης 10(1), Αρχιμανδρίτης 15, Αφεντούλης 6(2), Συνοδινός, Μιλούσης, Χατζηκάλφας 16(4), Κιουρτζίδης 11.