Μπλακ άουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο και ήττα για τον Παπάδο

Ο Παπάδος Γέρας ήταν ανταγωνιστικός για 30 λεπτά κόντρα στον ΒΑΟΛ, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαθε μπλακ άουτ και γνώρισε την ήττα με 62-46 για την 3η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Μάλιστα αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας απώλεια στο φετινό πρωτάθλημα με την ομάδα μας να υποχωρεί στο 1-2 και την αντίστοιχη της Χίου να συνεχίζει αήττητη με ρεκόρ 3-0.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Γιώργου Καραμβάλη βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ τον ΒΑΟΛ που κατάφερε να χτίσει μία διαφορά εννέα πόντων στο κλείσιμο της περιόδου (21-12).
Στο αμέσως επόμενο δεκάλεπτο ο Παπάδος κατάφερε να αντιδράσει, φέρνοντας το παιχνίδι στην ισορροπία και μάλιστα πήγε στα αποδυτήρια με +1 (31-30).
Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ με την ομάδα μας να είναι αποφασισμένη να διεκδικήσει μέχρι τέλους το πολύτιμο ροζ φύλλο. Πάντως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον ΒΑΟΛ στο +4 (45-41).

Στην τελευταία περίοδο εκεί όπου θα κρινόταν το ματς οι παίκτες μας έπαθαν κυριολεκτικά μπλακ άουτ, μην βρίσκοντας λύσεις σε άμυνα και επίθεση και κάπως έτσι ήρθε η ήττα με 62-46 με το επιμέρους σκορ της τέταρτης περιόδου να είναι 17-5! Από αυτό και μόνο καταλαβαίνει κανείς ότι με αυτό το σκορ σε μία περίοδο και πόσο δε μάλιστα στην τελευταία δεν μπορούν να υπάρχουν ελπίδες νίκης.

Από τον Παπάδο Γέρας τους περισσότερους πόντους πέτυχαν οι Μιλούσης με 14 και Ζεστός με 13. Αντίθετα δεν μπόρεσε να πάρει πολλά από παίκτες κλειδιά όπως είναι οι Αρχιμανδρίτης και Κιουρτζίδης.
Πλέον υπάρχει διακοπή για μία βδομάδα στο πρωτάθλημα και θα γίνει προσπάθεια να ανασυνταχθεί η ομάδα μας καθώς στις 21 Νοεμβρίου υπάρχει το πολύ δύσκολο εκτός έδρας ματς με τη Δάφνη.

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ – ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ 46-62

Διαιτητές: Γρίβα – Λαζόγκα
Τα δεκάλεπτα: 12-21 19-09, 10-15, 05-17

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ (Καραμβάλης) Κομνηνός, 3(1), Καμινέλλης 2, Αρχιμανδρίτης 2, Ζεστός 13(1), Μιλούσης 14(2), Κουρτζίδης, Χατζηκάλφας 3, Σβορώνος 7(1), Αφεντούλης, Τζουραμάνης, Τσαπώνης, Μουστακλής,

ΒΑΟΛ ΧΙΟΥ (Βούλικας) Κουτσαντωνάκης, Σαμιώτης 2, Ανδρουλάκης 5(1), Σουλίκας 11, Μαλούκος 8, Πορτελάνος 4, Σπάρταλης 5, Τσουρής 9(1), Βούλικας 2, Τροβάς 3(1), Ουλουσίδης 13(3)