Διαφορά επιπέδου και δυναμικότητας

Ο Παπάδος Γέρας γνώρισε βαριά ήττα από τον Μίλωνα με 41-79 για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής.

Η ομάδα μας στο πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ανταγωνιστική, κοιτάζοντας τον Μίλωνα στα μάτια, παρότι στο κλείσιμο του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι είχαν μία διαφορά πέντε πόντων (30-35).
Το τρίτο δεκάλεπτο ουσιαστικά έκρινε την έκβαση του αγώνα. Ο Μίλωνας μπλόκαρε τους παίκτες του Γιώργου Καραμβάλη σε άμυνα και επίθεση με το 26-3 επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου να τα λέει όλα. Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, μιας και τα πάντα είχαν κριθεί με τον κόουτς Καραμβάλη μάλιστα να δίνει χρόνο συμμετοχής σε Αφεντούλη και Τζουραμάνη

Το τελικό 41-79 καταδεικνύει την διαφορά δυναμικότητας και επιπέδου ανάμεσα στις δύο ομάδες, αφού κακά τα ψέματα η Γέρα θα χτυπήσει άλλα παιχνίδια για να πετύχει το στόχο της παραμονής. Φυσικά υπάρχει προβληματισμός για το γεγονός ότι η ομάδα μας για άλλη μία φορά έμεινε πολύ χαμηλά στο σκοράρισμα, ενώ σήμερα κανένας παίκτης δεν κατάφερε να γίνει διψήφιος. Πλέον ο Παπάδος έχει μπροστά του ακόμα ένα παιχνίδι με ομάδα που διεκδικεί την άνοδο, τον Ίκαρο Καλλιθέας τον οποίο θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας και στη συνέχεια θα γίνουν τα παιχνίδια που θα παλέψει η ομάδα μας για την σωτηρία.