Ηττήθηκε στις λεπτομέρειες

Ο Παπάδος Γέρας ηττήθηκε στην Αθήνα από την Δάφνη με 82-76 για την 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής. Η ομάδα μας που δεν είχε στην σύνθεσή της τον Γρηγόρη Ζεστό, διεκδίκησε το ροζ φύλλο αγώνα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο με τους γηπεδούχους να κερδίζουν στις λεπτομέρειες.

Η Γέρα στο πρώτο δεκάλεπτο, βρέθηκε να κυνηγάει τη Δάφνη στο σκορ, καθώς μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, προηγούμενη και με επτά πόντους διαφορά, ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Καραμβάλη κατάφεραν να μαζέψουν λίγο τη διαφορά, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την Δάφνη στο +5 (21-16)

Ανάλογη εξέλιξη είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τη διαφορά πως η ομάδα μας σε κάποιο σημείο της περιόδου πέρασε μπροστά στο σκορ, βρίσκοντας αρκετές λύσεις στην επίθεση. Ωστόσο το πρώτο εικοσάλεπτο τελείωσε με τος γηπεδούχους να έχουν ένα +3 (43-40).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην επανάληψη όπου η Γέρα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ, με τις δύο ομάδες ουσιαστικά να εναλλάσσονται στο σκορ. Παρόλα αυτά η Δάφνη κράτησε τη διαφορά των τριών πόντων και στην τρίτη περίοδο (59-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ πήγε πολύ ψηλά με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πολλά εύστοχα σουτ και την Γέρα να παλεύει με όλες της τις δυνάμεις, μέχρι το τέλος για το διπλό. Στο καθοριστικό σημείο του αγώνα η Δάφνη με κάποια τρίποντα, κράτησε ως το φινάλε το προβάδισμά της, παρά την μεγάλη προσπάθεια των παικτών του Γιώργου Καραμβάλη να κάνουν την μεγάλη ανατροπή. Πάντως αξίζουν πολλά συγχαρητήρια σε όλους για την πολύ καλή προσπάθεια παρά την ήττα με 82-76

Για ακόμα μια φορά κορυφαίος από πλευράς Παπάδου ήταν ο Μάρκος Ψημίτης με 24 πόντους με 1 τρίποντο. Από κει και πέρα διψήφιοι ήταν τόσο ο Ύμερι με 12 πόντους με 2 τρίποντα, όσο και οι  Σουλινάρης με 10 πόντους και Κομνηνός επίσης 10 με 1 τρίποντο

Η ομάδα μας που υποχώρησε στο 1-1, θα αντιμετωπίσει την Κυριακή την Έξω Παναγίτσα, στο κλειστό της Νεάπολης για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος