Με σούπερ Ψημίτη νίκησε τον ΦΟ Βροντάδου!

Έχοντας σε τρομερή μέρα τον Μάρκο Ψημίτη, ο Παπάδος Γέρας επικράτησε 65-56 του ΦΟ Βροντάδου, στην πρεμιέρα του 2ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής

Έτσι η ομάδα μας μπήκε με το δεξί στο πρωτάθλημα, στην μεγάλη επιστροφή της στις εθνικές κατηγορίες μετά από αρκετά χρόνια.

Στο παιχνίδι, η Γέρα μπήκε πολύ δυνατά καθώς κατάφερε, γρήγορα να χτίσει μια καλή διαφορά η οποία μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, έφθασε στο +10 (20-10), βρίσκοντας πολλές λύσεις στην επίθεση κυρίως με τον Ψημίτη

Στην 2η περίοδο, ο ΦΟΒ αντέδρασε, ροκανίζοντας σημαντικά την διαφορά και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ με την Γέρα πάντως να έχει σταθερό προβάδισμα. Το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε 32-30 υπέρ της ομάδας μας.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο όπου Παπάδος Γέρας και ΦΟ Βροντάδου, συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όμως η ομάδα μας με ένα μικρό σερί προς το φινάλε της περιόδου, κατάφερε να αποκτήσει μια διαφορά επτά πόντων (51-44).

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Γιώργου Καραμβάλη, μπήκαν στο παρκέ αποφασισμένοι να τελειώσουν την υπόθεση νίκη. Η Γέρα κρατούσε το υπέρ της σκορ με καλάθια κυρίως από τους Ψημίτη, Καμινέλλη και Γιάννη Ζεστό και παρά την προσπάθεια του ΦΟΒ να επιστρέψει, στα κρίσιμα σημεία οι παίκτες μας έδειξαν αποφασιστικότητα και κατάφεραν να πανηγυρίσουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα.

Mvp της αναμέτρησης ήταν ο Μάρκος Ψημίτης ο οποίος σημείωσε 27 πόντους με πέντε τρίποντα, ενώ πολύ καθοριστική ήταν η παρουσία και του Γιάννη Ζεστού με 10 πόντους