Άνετος και ωραίος!

Ο Παπάδος Γέρας παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ σε όλο το παιχνίδι επικράτησε 75-57 του Αρισβαίου, φθάνοντας τις έξι νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα μας ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη σε όλο το παιχνίδι και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα. Η Γέρα έπαιξε αρκετά μέσα στο καλάθι, παίρνοντας από εκεί τους περισσότερους πόντους. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μας πήρε από το ξεκίνημα προβάδισμα στο σκορ το οποίο διεύρυνε όλο και περισσότερο όσο περνούσαν τα λεπτά. Με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Γιάννη Μπουρού, η Γέρα κατάφερε μέχρι το ημίχρονο να πάρει μια μεγάλη διαφορά. Έτσι το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε στο +16 (44-28).

Στην επανάληψη η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό μην αφήνοντας τον Αρισβαίο σχεδόν ποτέ να μπει στο παιχνίδι. Η διαφορά παρέμεινε ψηλά και η Γέρα πήρε πολλές λύσεις σχεδόν από όλους τους παίκτες με τον Γιάννη Ζεστό να ανοίγει για τα καλά το ροτέισον. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα της Καλλονής κατέβασε λίγο τη διαφορά, χωρίς ωστόσο η Γέρα να κινδυνεύσει και έτσι  κατάφερε να πάρει μια εύκολη νίκη που της δίνει ψυχολογία εν όψει των ντέρμπι που ακολουθούν.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο εντυπωσιακός Γιάννης Μπουρούς που σημείωσε συνολικά 29 πόντους και ήταν ο παίκτης κλειδί για την Γέρα. Από κει και πέρα διψήφιοι ήταν ακόμη ο Γιάννης Ζεστός με 21 με ένα τρίποντο και ο Κρίτων Τζουραμάνης με 10 πόντους με ένα τρίποντο.