Δυσκολεύτηκε αλλά κέρδισε

Έστω και δύσκολα ο Παπάδος Γέρας νίκησε 68-65 τον ΑΟ Μυτιλήνης για την 6η αγωνιστική στο πρωτάθλημα των ανδρών.

Η ομάδα μας μπορεί να ήταν μονίμως μπροστά στο σκορ έχοντας τον έλεγχο, όμως ο ΑΟΜ ήταν αρκετά ανταγωνιστικός και πάλεψε για την έκπληξη. Αλλά η εμπειρία των παικτών της Γέρας στα κρίσιμα σημεία του αγώνα έπαιξε το ρόλο της και έτσι κατακτήθηκε το πέμπτο ροζ φύλλο αγώνα σε έξι αναμετρήσεις. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ καλά παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα στο σκορ με σωστές επιλογές, το οποίο κράτησε ως το ημίχρονο που ολοκληρώθηκε 35-30.

Στην επανάληψη η Γέρα προσπάθησε να κρατήσει την μικρή αλλά υπέρ της διαφορά, βρίσκοντας αρκετές λύσεις στην επίθεση, όμως ο ΑΟΜ παρέμενε κοντά στο σκορ με κάποια καλάθια και το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες. Εκεί η ομάδα μας με πρωταγωνιστές τους Κακαγιάννη, Γιάννη Ζεστό και Τζουραμάνη έβαλε τα σουτ που έπρεπε και πήρε τη νίκη με τρεις πόντους διαφορά, κλείνοντας έτσι ιδανικά τον πρώτο γύρο που βρίσκει την Γέρα στην κορυφή με ρεκόρ 5-1.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο εντυπωσιακός Στέλιος Κακαγιάννης ο οποίος σημείωσε 24 πόντους με τρία τρίποντα, ο Γιάννης Ζεστός έβαλε άλλους 17, ενώ θετική ήταν και η συμβολή του Κρίτωνα Τζουραμάνη ο οποίος σταμάτησε στους 16 ευστοχώντας μάλιστα σε τέσσερα τρίποντα.