Στο ρελαντί

Ο Παπάδος Γέρας επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας 49-40 του Ερμή Παμφίλων για την 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα μας παρότι αγωνίστηκε χωρίς τα δύο βασικά της όπλα τους Γιάννη και Γρηγόρη Ζεστό, κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα, σε ένα παιχνίδι όπου το κύριο στοιχείο ήταν το χαμηλό σκορ.

Η Γέρα ήταν μπροστά καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και μπορεί να μην είχε μεγάλη διαφορά από τον Ερμή, όμως κατάφερε να κρατήσει υπέρ της το σκορ ως το τέλος, παίρνοντας έτσι τη νίκη φθάνοντας τις τέσσερις σε πέντε αγώνες πρωταθλήματος.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα μας στο +4 (25-21) και στην επανάληψη έκανε σωστή διαχείριση για να πάρει το ματς. Με βασικό όπλο την άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση η Γέρα έφτασε στον στόχο της που ήταν εξ αρχής η κατάκτηση του αγώνα. Αυτοί που ηγήθηκαν στο σκοράρισμα ήταν οι Γιάννης Μπουρούς και Στέλιος Κακαγιάννης οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους με τον δεύτερο να ευστοχεί και σε τρία τρίποντα.