Πρώτη ήττα για τον Παπάδο Γέρας

Την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε ο Παπάδος Γέρας από τον Παλλεσβιακό με 76-59. Η ομάδα μας που παρατάχθηκε χωρίς το μεγάλο της όπλο σε άμυνα και επίθεση τον Γρηγόρη Ζεστό, έμεινε από το ξεκίνημα του αγώνα πίσω στο σκορ έχοντας πολλά προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Παλλεσβιακός που ανέβαζε όλο ένα και περισσότερο τη διαφορά λεπτό με το λεπτό. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Γέρα στο -9 (14-23), ενώ μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Παλλεσβιακός κατάφερε να φθάσει στο +17 (47-30) με την ομάδα μας να έχει μείνει από δυνάμεις από το πρώτο κιόλας μέρος και αρκετά πίσω στο σκορ.

Ίδιο ήταν περίπου το σκηνικό και στο δεύτερο μισό καθώς παρά την προσπάθεια των παικτών μας να ξαναμπούν στο παιχνίδι, ο αντίπαλος κράτησε τη διαφορά σε διψήφια τιμή και κατάφερε να πάρει μια σχετικά εύκολη νίκη με την ομάδα μας από την άλλη να γνωρίζει δίκαια την ήττα και να προβληματίζει με την εμφάνισή της.

Από πλευράς Γέρας πρώτος σκόρερ ήταν ο Κακαγιάννης με 18 πόντους στην επανεμφάνιση του, 15 είχε ο Μπουρούς, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Γιάννης Ζεστός.