Συνεχίζει ακάθεκτη η Γέρα!

Ούτε ο Αιολικός στάθηκε εμπόδιο για τον Παπάδο Γέρας που επικράτησε με 75-59 για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος κάνοντας το τρία στα τρία.

Παρότι η ομάδα μας για ακόμα ένα παιχνίδι αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες εν τέλει κατάφερε να νικήσει τον Αιολικό, παίρνοντας παράλληλα ρεβάνς για την ήττα στον τελικό του κυπέλλου. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι η Γέρα ξεκίνησε πολύ καλά βρίσκοντας πολλά σουτ κυρίως από τα 6,75 με πρωταγωνιστές τους Τζουραμάνη, Λινάρδο αλλά και τον Γρηγόρη Ζεστό που βρήκε αρκετά εύστοχα σουτ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ομάδα μας  να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (21-10).

Στην δεύτερη περίοδο η Γέρα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό σημειώνοντας αρκετά καλάθια, ο Αιολικός πλησίασε λίγο προς το κλείσιμο του πρώτου μέρους το οποίο τελικά ολοκληρώθηκε στο +6 για την ομάδα μας 38-32.

Στην επανάληψη και στο τρίτο δεκάλεπτο η Γέρα βρήκε πάλι αρκετές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, κρατώντας υπέρ της τη διαφορά μην αφήνοντας τον Αιολικό να περάσει μπροστά στο σκορ παρά την δική του προσπάθεια.

Στην τελευταία και πιο καθοριστική περίοδο η ομάδα μας έπαιξε ακόμα καλύτερα, ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους δεκαπέντε πόντους με εύστοχα σουτ τριών πόντων και κατάφερε να κρατήσει την υπέρ της διαφορά μέχρι το φινάλε, καπαρώνοντας μια σημαντική νίκη εν όψει της συνέχειας με την Γέρα να φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο εκπληκτικός Κρίτων Τζουραμάνης ο οποίος σημείωσε 23 πόντους με 2 - τρίποντα, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι Λινάρδος με 20 με 4 τρίποντα καθώς και ο εορτάζων χθες Γρηγόρης Ζεστός ο οποίος πέτυχε 20 πόντους.