''Καθάρισε'' και τον Αίολο!

Με εξαιρετική εμφάνιση κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Παπάδος Γέρας επιβλήθηκε του Αίολου με 56-44 κάνοντας το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα και μετά την ήττα του Αιολικού από τον Παλλεσβιακό η ομάδα μας φιγουράρει μόνη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο και στα δύο δεκάλεπτα αφού καμία από τις ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, το οποίο έμεινε χαμηλά με το μόνο θετικό στοιχείο για την Γέρα να είναι η καλή άμυνα. Προς το τέλος του πρώτου μέρους η ομάδα μας προσπάθησε να πάρει μια διαφορά πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με +3 (23-20).

Στην επανάληψη κυριολεκτικά παρουσιάστηκε μια άλλη Γέρα μεταμορφωμένη προς το καλύτερο. Παίζοντας πολύ καλά στην επίθεση και με άμυνα που τσάκιζε κόκαλα, η ομάδα μας ξέφυγε για τα καλά μπροστά στο σκορ ανεβάζοντας τη διαφορά και πάνω από τους είκοσι πόντους κάνοντας σε αυτό το σημείο ένα από τα καλύτερα φετινά δεκάλεπτα. Το κύριο χαρακτηριστικό ήταν πως η Γέρα δέχθηκε μόλις πέντε πόντους σε ολόκληρο δεκάλεπτο δείγμα της καλής άμυνας που έπαιξε.

Φώτο από το παιχνίδι

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να διαχειριστεί αυτή τη διαφορά ασφαλείας και θα λέγαμε πως το κατάφερε και παρότι ο Αίολος μείωσε τη διαφορά (βγήκε κούραση από την Γέρα), η ομάδα μας κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ παίρνοντας μια σημαντική νίκη.

Όπως ήταν αναμενόμενο από την Γέρα ξεχώρισαν οι αδερφοί Ζεστοί με τον Γρηγόρη να σημειώνει 16 πόντους και τον Γιάννη 15. Διψήφιος ήταν και ο Μπουρούς με 10 πόντους.