Ηρακλής Ικαρίας - Παπάδος Γέρας 65-69

Την πρώτη του νίκη στο ειδικό πρωτάθλημα ανόδου για την Γ΄ Εθνική πανηγύρισε το απόγευμα της Παρασκευής ο Παπάδος Γέρας καθώς επικράτησε 69-65 του Ηρακλή Ικαρίας σκαρφαλώνοντας στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά στο παιχνίδι, κατάφερε γρήγορα να ανεβάσει τη διαφορά, με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε στο κλείσιμο της πρώτης περιόδου με +6 (22-16) έχοντας πιο καθαρό μυαλό από τον αντίπαλο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γέρα βελτιώθηκε ακόμα πιο πολύ και έφτασε να προηγείται με διψήφια διαφορά, αλλά όπως έγινε και στο παιχνίδι της πρεμιέρας κόντρα στην ΑΕ Δικαίου από ένα σημείο και μετά η ομάδα μας κατέβασε ταχύτητα, ο Ηρακλής κατάφερε να μειώσει τη διαφορά με το ημίχρονο πάντως να ολοκληρώνεται με τη Γέρα μπροστά στο σκορ 37-32.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει μπροστά και όλα έδειχναν πως θα πηγαίναμε σε ντέρμπι.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο ο Ηρακλής εκμεταλλεύτηκε την κούραση των παικτών της Γέρας και βρίσκοντας περισσότερες λύσεις πέρασε μπροστά στο σκορ, όμως στα τελευταία λεπτά ο Γιάννης Ζεστός πήρε την ομάδα μας στις πλάτες του και με καθοριστικά καλάθια, ένα τρίποντο, ένα δίποντο καθώς και με κάποιες εύστοχες βολές έδωσε στη Γέρα την πρώτη της νίκη στα μπαράζ η οποία ήρθε με πολύ κόπο απέναντι σε μία ομάδα που δεν ήταν το φόβητρο αλλά αυτό που μετράει είναι η νίκη.

Εκτός του Ζεστού που σημείωσε συνολικά 22 πόντους με δύο τρίποντα πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Μπουρούς, Λινάρδος που πέτυχαν 14 και 12 πόντους αντίστοιχα με τον δεύτερο να ευστοχεί και σε δύο τρίποντα, ενώ άλλους 11 πρόσθεσε ο Καραδόπουλος ο οποίος έβαλε και δύο τρίποντα. Από τον Ηρακλή αυτός που ξεχώρισε ήταν ο Τσούνης που έβαλε 20 πόντους με δύο τρίποντα, ενώ από 17 είχαν οι Κατέχης και Τέσκος.

Πλέον η Γέρα κοντράρεται αύριο στις 14:00 δηλαδή σε λίγες ώρες με το φαβορί της διοργάνωσης τα Φανάρια Νάξου ξέροντας πως έχει δύσκολη αποστολή κόντρα σε μία δυνατή ομάδα αλλά θα μπει στο παρκέ με στόχο το καλύτερο δυνατό όπως κάνει σε όλα τα παιχνίδια.