Παπάδος Γέρας - ΑΕ Δικαίου 58-66

Με το αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στα μπαράζ ανόδου προς τη Γ΄ Εθνική ο Παπάδος Γέρας καθώς ηττήθηκε πριν από λίγο 66-58 από την ΑΕ Δικαίου.

Η ομάδα μας μπήκε πολύ καλά στο παιχνίδι, έδειξε αποφασισμένη να πάρει το θετικό αποτέλεσμα και απέκτησε μία καλή διαφορά βρίσκοντας λύσεις μέσα στο καλάθι με εύστοχα σουτ από τον Μπουρού. Ο αντίπαλος επιχειρούσε σχεδόν μόνο τρίποντα και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Γέρα που ανέβασε ακόμα περισσότερο τη διαφορά μέχρι το ημίχρονο το οποίο την βρήκε στο +11 (35-24).

Ίδιο ήταν περίπου το σκηνικό και στην τρίτη περίοδο όπου η ομάδα μας με καλά ποσοστά στο επιθετικό κομμάτι κρατούσε την υπέρ της διαφορά παρά την προσπάθεια των παικτών της ΑΕ Δικαίου να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Όμως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι τυπικά φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των παικτών της Γέρας η οποία δεν είχε λύσεις από τον πάγκο, τα αδέρφια Ζεστοί έκαναν προσπάθεια να κρατήσουν την ομάδα μας στο παιχνίδι αλλά η ΑΕ Δικάιου με καλή άμυνα και έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δρόσο έκανε ένα εντυπωσιακό σερί φθάνοντας στη νίκη μπαίνοντας με το δεξί στα μπαράζ.

Για τη Γέρα πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Ζεστός που σημείωσε 18 πόντους με δύο τρίποντα, 14 πρόσθεσε ο Μπουρούς, ενώ 13 με ένα τρίποντο είχε ο Γρηγόρης Ζεστός. Από την πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου όπως προείπαμε ο Δρόσος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης σημειώνοντας 25 πόντους με τρία τρίποντα, ενώ άλλους 19 έβαλε ο Θεοδωρόπουλος.

Επόμενο παιχνίδι για την Γέρα είναι αυτό της Παρασκευής με αντίπαλο τον Ηρακλή Ικαρίας στις 18:00, ενώ αύριο για τη δεύτερη αγωνιστική κάνει το ρεπό της οπότε έχει το χρόνο να ανασυνταχθεί για να πάρει το παιχνίδι της Παρασκευής. Στο άλλο παιχνίδι της πρεμιέρας ο Όμηρος Καλλιμασιάς  νίκησε 80-55 τον Ηρακλή Ικαρίας δηλαδή τον επόμενο αντίπαλο της Γέρας.