Αρισβαίος - Παπάδος Γέρας 52-71

Ο Παπάδος Γέρας νίκησε στην Καλλονή τον Αρισβαίο 71-52 στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας μας για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και έτσι μετά από αυτή την νίκη η Γέρα τερμάτισε στην πρώτη θέση και πλέον θα προετοιμαστεί κατάλληλα εν όψει play off.

Φώτο αρχείου

Το συγκεκριμένο παιχνίδι θυμίζουμε πως είχε διακοπεί στις 2 Μαρτίου λόγω της βροχής που άρχισε να πέφτει στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου στο ανοιχτό γήπεδο της Καλλονής και ενώ το σκορ ήταν 20-19 υπέρ της ομάδας μας. Έτσι η αναμέτρηση συνεχίστηκε σήμερα από το σημείο που είχε διακοπεί.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Γέρα κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο με +5 (31-26), έχοντας καλά ποσοστά στην επίθεση. Στην επανάληψη η ομάδα μας έπαιξε ακόμη καλύτερα, έβαλε τα σουτ που έπρεπε και με καλό κατά διαστήματα μπάσκετ κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρώτη θέση στην κανονική διάρκεια.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Ζεστός που πέτυχε 36 πόντους, ενώ επίσης ξεχώρισαν οι Βουρλιώτης και Καραδόπουλος με 12 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Πλέον η ομάδα μας κοιτά τα play off  εκεί όπου θα κριθούν όλα σε ότι έχει να κάνει με την υπόθεση τίτλος, με το πρώτο παιχνίδι να έχει οριστεί για τις 6 Απριλίου με πιθανότερο αντίπαλο στα ημιτελικά τον Αίολο κάτι που θα το μάθουμε μετά το πέρας και της τελευταίας αγωνιστικής όπου θα γίνει το Σάββατο, με την Γέρα να έχει ρεπό.