Παπάδος Γέρας - Παλλεσβιακός 73-66

Ο Παπάδος Γέρας επικράτησε 73-66 του Παλλεσβιακού για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος επιστρέφοντας στις νίκες μετά την ήττα από τον Αιολικό την περασμένη αγωνιστική.

Η ομάδα μας με πολύ καλό μπάσκετ κυρίως στο δεύτερο μέρος κατάφερε να κερδίσει φθάνοντας τις εννέα νίκες ολοκληρώνοντας τα τρία συνεχόμενα ντέρμπι με δύο νίκες και μία ήττα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παλλεσβιακός μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ, η Γέρα προσπάθησε να επιβάλει το δικό της ρυθμό, χωρίς αποτέλεσμα αφού ο αντίπαλος ήταν αυτός που έχτισε μία μικρή διαφορά την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος της περιόδου (25-18).

Όμως στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας βελτίωσε την εικόνα της αισθητά τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα και με σωστές επιλογές έφτασε τον Παλλεσβιακό με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 36-34 υπέρ του αντιπάλου.

Στην επανάληψη η Γέρα προσπάθησε να έχει οδηγό την καλή εμφάνιση της δεύτερης περιόδου, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ με εύστοχα σουτ κυρίως από τον Γρηγόρη Ζεστό που ήταν σε εξαιρετική μέρα και ηγήθηκε στην επίθεση κλείνοντας το δεκάλεπτο στο +4 (52-48).

Στην τελευταία περίοδο η ομάδα μας ήταν αποφασισμένη να κρατήσει υπέρ της διαφορά και να φτάσει στη νίκη, έπαιξε καλό μπάσκετ, με καθαρό μυαλό, ενώ μέτρησε και η εμπειρία κάποιων παικτών και όσο φτάναμε στο φινάλε του αγώνα η Γέρα είχε μία μικρή αλλά σχετικά καλή διαφορά παίρνοντας τελικά τη νίκη που θα βοηθήσει αρκετά εν όψει της συνέχειας.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο εντυπωσιακός Γρηγόρης Ζεστός ο οποίος πέτυχε 36 πόντους με ένα τρίποντο, 17 με ένα τρίποντο έβαλε ο αδερφός του Γιάννης, ενώ 11 πόντους με δύο τρίποντα είχε ο Καραδόπουλος.