ΑΟΜ - Παπάδος Γέρας 40-78

Η Γέρα μας σημείωσε την πέμπτη της νίκη στο πρωτάθλημα επικρατώντας αυτή τη φορά πολύ εύκολα 78-40 του ΑΟΜ κλείνοντας ιδανικά το 2018.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά από το πρώτο λεπτό του αγώνα παίρνοντας μια καλή διαφορά βασιζόμενη στα εύστοχα σουτ, ενώ η Γέρα κράτησε σε χαμηλά επίπεδα τον αντίπαλο στην επίθεση αφού η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε 24-8. Στο επόμενο δεκάλεπτο η ομάδα μας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό βάζοντας αρκετά καλάθια με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 43-17. Η Γέρα είχε την ίδια και καλύτερη θα λέγαμε εικόνα και στο δεύτερο μέρος, καθώς η διαφορά όσο περνούσαν τα λεπτά όλο και αυξανόταν με την ομάδα μας να βάζει επίσης και κάποια τρίποντα που βοήθησαν στο να πάει η διαφορά πάνω από τους τριάντα για να κλείσει στο +38 (78-40).

Η αλήθεια είναι πως η Γέρα έκανε ένα από τα καλύτερα της επιθετικά παιχνίδια, ενώ αυτή η επικράτηση ήταν η πιο ευρεία για την φετινή σεζόν. Να σημειωθεί πως σε αυτό το παιχνίδι αγωνίστηκε ο Γρηγόρης Ζεστός ο οποίος απουσίαζε από όλα τα προηγούμενα παιχνίδια λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων και μάλιστα ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα και φυσικά της ομάδας μας σημειώνοντας 20 πόντους δίνοντας πολύτιμες βοήθειες. Τον ακολούθησε ο αδερφός του Γιάννης που έβαλε 17 με ένα τρίποντο, 10 με δύο τρίποντα είχε ο Καραδόπουλος, ενώ τους ίδιους πόντους σημείωσε και ο Μπουρούς. Πλέον η ομάδα μας μετά από αυτή τη νίκη παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας πηγαίνοντας στην διακοπή των Χριστουγέννων με ρεκόρ 5-1 με το επόμενα παιχνίδι να είναι σε κάτι παραπάνω από ένα μήνα και συγκεκριμένα στις 19 Ιανουαρίου απέναντι στον Θησέα.