Παπάδος Γέρας - Παλλεσβιακός 59-64

Την ήττα με 64-59 γνώρισε η Γέρα μας από τον Παλλεσβιακό για την 3η αγωνιστική του κυπέλλου 'Γεώργιος Καρέκος'.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν παρουσίασε καλό πρόσωπο χωρίς πολύ ενέργεια στην επίθεση με αποτέλεσμα ο Παλλεσβιακός να κλείσει το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 10 πόντους 22-12. Στη δεύτερη περίοδο η Γέρα μας προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά κάνοντας προσπάθεια να βελτιώσει τα ποσοστά της όμως και πάλι η ομάδα του Χρυσουλάκη κράτησε τη διαφορά ψηλά με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται 37-24. Η ομάδα μας στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε την αντεπίθεση της και με δύο κομβικά τρίποντα από Γιάννη Ζεστό και Κοπάνου η διαφορά έπεσε στους τέσσερις (39-43) με τη περίοδο πάντως να βρίσκει μπροστά και πάλι τον Παλλεσβιακό με 44-39
Στη τελευταία και καθοριστική περίοδο η Γέρα μας έχασε εντελώς την επαφή με το σκορ με τους παίκτες να μην μπορούν να συνεργαστούν καλά και κυρίως στην άμυνα όπου δίνονταν ελεύθερα σουτ με τη διαφορά να πηγαίνει στους δώδεκα.
Φάση από το παιχνίδι
Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου η ομάδα μας πάλεψε αρκετά για να γυρίσει το παιχνίδι, κατέβασε αρκετά τη διαφορά στους τρεις με καλάθι του Γρηγόρη Ζεστού χωρίς πάντως να έχει αντίκρισμα αφού ο Παλλεσβιακός τελικά ήταν ο νικητής με 64-59. Αυτό είχε ως συνέπεια η Γέρα μας να γνωρίσει τη δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά από αυτή με τον ΑΟΜ και το χειρότερο πως η ομάδα μας αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου και έχασε την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα ακόμη τρόπαιο. Αυτοί που πάλεψαν πραγματικά για να μείνει η Γέρα μας στο παιχνίδι ήταν για ακόμη μία φορά οι αδερφοί Ζεστοί με τον Γρηγόρη να σημειώνει 23 πόντους με ένα τρίποντο, ενώ ο Γιάννης έβαλε 12 με ένα τρίποντο με κανένα άλλο παίκτη να μην είναι διψήφιο.  Η χρονιά όπως και να έχει τώρα ξεκινάει όμως θα πρέπει να βρεθούν λύσεις στα λάθη για να γυρίσει η κατάσταση αφού πλέον μοναδικός στόχος είναι το πρωτάθλημα.