Παπάδος Γέρας - ΦΟΒ 84-68

Η Γέρα μας ήταν καταιγιστική κόντρα στον ΦΟΒ τον οποίο νίκησε ποιο εύκολα από τι δείχνει το τελικό 84-68 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στα μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική.
Φώτο από το παιχνίδι (sportschios.gr)
Η ομάδα μας από την αρχή του αγώνα ήταν απόλυτα συγκεντρωμένη στο παρκέ, με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση και με μπροστάρηδες τους Σταμούλη, Ψημίτη, Γιάννη και Γρηγόρη Ζεστό η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +5 21-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα πήγαν ακόμη καλύτερα με την Γέρα μας να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό, την διαφορά να ξεπερνά τους δέκα πόντους για να κλείσει το ημίχρονο 43-32.
Η τρίτη περίοδος ήταν αυτή που κλείδωσε τη νίκη αφού σε όλη της τη διάρκεια τα καλάθια κυρίως από τον Γιάννη Ζεστό έστειλαν τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους για να τελειώσει το δεκάλεπτο 68-49. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Γιάννης Τσολάκης έκανε εκτεταμένο ροτέισον για να ξεκουράσει τους βασικούς εν΄ όψει των επόμενων αγώνων και αυτοί που μπήκαν τα πήγαν πολύ καλά με τη διαφορά να παραμένει αρκετά ψηλά και μόνο στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα να πέφτει κάτω από τους είκοσι για το τελικό 84-68.
Εξαιρετικός ο Γιάννης Ζεστός που σημείωσε 23 πόντους με τέσσερα τρίποντα, 18 σημείωσε ο Μάρκος Ψημίτης με δύο τρίποντα, 14 ο Γρηγόρης Ζεστός με ένα τρίποντο και 13 ο Σταμούλης με τρία τρίποντα. Πάντως η Γέρα μας έκανε μία πολύ καλή εμφάνιση και έδειξε πως και στα άλλα παιχνίδια θα είναι πολύ ανταγωνιστική και μπορεί να κάνει αρκετά πράγματα. Πλέον επόμενο ραντεβού είναι αύριο με τα Φανάρια Νάξου στις 17:00 το απόγευμα.

Παπάδος Γερας-ΦΟΒ  84-68
Δεκάλεπτα:21-16,22-16,25-17, 16-19
Παπάδος Γερας (Τσολάκης):Ζενελαϊ , Μπουρούς  , Ζεστός Ι.23(4)  , Ζεστός Γ. 14(1) , Τσαπώνης 2 , Σταμούλης  13(3), Γκορόγιας 6 , Παπαθανασίου  ,Ψημίτης 18(2), Γαβρηηλίδης 6,Λινάρδος 2
ΦΟΒ (Αμέντας):Κιρκινέζης 12(3) , Κάκαρης 3, Πνευματικούδης, Λεγάτος 9(2), Πατελίδας 10, Προσελέντης 9(1) , Γιαννακός 5, Σταθόπουλος, Μυτιληνού 20(3) , Καραβοκυράκης , Αργυρούδης,Βλάτας