Φανάρια Νάξου - Παπάδος Γέρας 78-91

Η Γέρα μας νίκησε 91-78 τα Φανάρια Νάξου στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής των μπαράζ ανόδου για τη Γ΄ Εθνική και έκανε το δύο στα δύο στο ειδικό τουρνουά.
Φώτο από το παιχνίδι (πηγή: SportCyclades)
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας μπήκε νωθρά στο παρκέ χωρίς να παρουσιάζει καλή εικόνα και κυρίως στην άμυνα όπου υπήρχε θέμα. Αποτέλεσμα τα Φανάρια να προηγηθούν στην περίοδο 20-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως και ειδικά στο δεύτερο μισό η Γέρα μας βελτίωσε το παιχνίδι της και με κύριο εκφραστή τον Μάρκο Ψημίτη στην επίθεση πήρε υπέρ της τη διαφορά με σωστή λειτουργία και καθαρό μυαλό για να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη 40-38.
Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ παρότι σε μερικά σημεία η ομάδα μας προσπαθούσε να ξεφύγει αλλά με κάποια άστοχα σουτ η διαφορά ήταν μόλις στο +4 για την Γέρα μας 65-61.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίκτες μας μπήκαν αποφασισμένοι για να καθαρίσουν το ματς και με καλάθια από τον μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάρκο Ψημίτη τα πράγματα πήραν το δρόμο τους και στο τέλος η ομάδα μας πανηγύρισε τη νίκη κόντρα σε ένα αρκετά δυνατό σύλλογο. Όπως προείπαμε μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μάρκος Ψημίτης που είχε 42 πόντους!!!, ενώ διψήφιοι ως συνήθως ήταν τα αδέρφια Ζεστοί ο Γρηγόρης με 15 και ο Γιάννης με 10 όμως και ο Σταμούλης πρόσφερε βοήθεια με 13 πόντους. Αυτή τη στιγμή προέχει η ξεκούραση των παικτών που έβγαλαν πολύ ενέργεια, διότι αύριο υπάρχει αγώνας και μάλιστα πολύ σημαντικός με το Καρλόβασι στις 17:00 και σε ενδεχόμενη νίκη τότε η Γέρα μας θα παίξει την άνοδο στον αγώνα με την Καλλιθέα που θα είναι και ο τελευταίος.

Τα δεκάλεπτα: 20,14, 38-40, 61-65, 78-91

Φανάρια Νάξου (Ονάσογλου) Μαργαρίτης 3, Προμπονάς 4, Κώτσος, Χουζούρης, Βενιέρης 3, Αθανασιάδης 15 (2), Κιόσκου, Χάρος 11 (1), Κάβουρας 14, Βουτυρόπουλος, Καραγκάνης 19, Μελάς 10 (2)

Παπάδος Γέρας (Τσολάκης) Σταμούλης 13 (2), Ψημίτης 42 (2), Γ. Ζεστός 10 (1),  Γρ. Ζεστός 15, Γκορόγιας 5, Παπαθανασίου, Γαβριηλίδης, Μπουρούς 6, Ζενελάι 2, Λινάρδος, Τσαπώνης