Αιολικός - Παπάδος Γέρας 50-64

Η Γέρα μας νίκησε 64-50 τον Αιολικό, έκανε το 2-0 στη σειρά της ημιτελικής φάσης των πλέι οφ και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς του πρωταθλήματος.
Η ομάδα μας δεν έπαιξε καλά σχεδόν για τρία δεκάλεπτα και μόνο στο τελευταίο έδειξε την απαιτούμενη προσοχή, με την ποιότητα του ρόστερ και την εμπειρία να βγαίνει μπροστά ήρθε η νίκη και η πρόκριση. Από την άλλη ο Αιολικός έπαιξε καλά, στο ημίχρονο προηγούνταν 33-27, στο τρίτο δεκάλεπτο η Γέρα μας ισορρόπησε κάπως την κατάσταση και στο τέταρτο με σωστές επιλογές σε άμυνα και επίθεση τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Ζεστός με 20 πόντους με ένα τρίποντο, τον ακολούθησε ο Γιάννης Μπουρούς με 12, ενώ 10 πέτυχε ο Παπαθανάσιου.
Πάντως στο παιχνίδι της ομάδας μας φάνηκαν κάποια κενά τα οποία θα πρέπει να διορθωθούν εν όψει της διαδικασίας των τελικών διότι εκεί τα πράγματα θα είναι ποιο δύσκολα λόγω του ότι κρίνεται ένα πρωτάθλημα αν και ακόμη δεν ξέρουμε τον αντίπαλο αφού Παλλεσβιακός και Αίολος οδηγήθηκαν σε τρίτο παιχνίδι.