Παπάδος Γέρας - Αρισβαίος 87-47

Η Γέρα μας νίκησε πολύ εύκολα τον Αρισβαίο με 87-47 στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στο παρκέ από την αρχή του αγώνα, χτίζοντας μία καλή διαφορά και με πολύ σωστή διαχείριση έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +17 (28-11). Στην δεύτερη περίοδο η Γέρα μας ειδικά στην επίθεση 'πετούσε' με το ένα καλάθι να διαδέχεται το άλλο, αλλά και στην άμυνα τα πράγματα πήγαιναν ρολόι. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να εκτοξευτεί αρκετά με το ημίχρονο να τελειώνει 48-21. Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνα ήταν το στοιχείο που κυριάρχησε καθώς ο αντίπαλος σημείωσε μόλις οκτώ πόντους σε όλη την περίοδο και σε συνδυασμό με τα εύστοχα σουτ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 67-29.
Φάση από το παιχνίδι
Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο και αφού όλα είχαν κριθεί ο Στρατής Αλμπάνης επέλεξε σωστά να κάνει ροτέισον και με τις αλλαγές αυτές υπήρξε μία χαλάρωση στην άμυνα χωρίς όμως να πέσει η διαφορά αρκετά χαμηλά. Η Γέρα μας έβαλε είκοσι πόντους στην περίοδο και κατάφερε στο τέλος να νικήσει με αυτή τη διαφορά των σαράντα πόντων. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γρηγόρης Ζεστός με 24 πόντους με ένα τρίποντο, ενώ διψήφιος ήταν επίσης ο αδερφός του Γιάννης που έβαλε 16 με ένα τρίποντο επίσης.