Αιολικός - Παπάδος Γέρας 54-72

Η Γέρα μας πήρε τη νίκη με 72-54 κόντρα στον Αιολικό στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας δεν ήταν καλή με τον Αιολικό να παίζει ποιο καλά καθώς στην άμυνα φάνηκε πως υπήρχε πρόβλημα, όμως με κάποια εύστοχα σουτ από την Γέρα μας η περίοδος τελείωσε ισόπαλη 17-17.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρξε αισθητή βελτίωση στο αμυντικό κομμάτι και σε συνδυασμό με καλές επιθέσεις η ομάδα μας πήρε μία μικρή διαφορά και πήγε στο ημίχρονο στο +7 (38-31).
Στην τρίτη περίοδο η Γέρα μας έπαιξε τρομερή άμυνα αναγκάζοντας τον αντίπαλο να βάλει μόλις επτά πόντους και αντίθετα στην επίθεση με αρκετά σουτ και κάποια τρίποντα η διαφορά έφυγε πάνω από του δέκα με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 51-38.
Φάση από το παιχνίδι
Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όλα είχαν πάρει το δρόμο τους με την ομάδα μας να παίζει ποιο απελευθερωμένα και χωρίς κανένα άγχος και αυτό αποδείχτηκε στο παρκέ αφού τα περισσότερα σουτ έβρισκαν στόχο, ενώ και η άμυνα που όπως αποδείχθηκε μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο δεν λειτούργησε καλά, στο τέταρτο ήταν σε καλά επίπεδα. Πρώτος σκόρερ για την Γέρα μας ήταν ο Νίκος Σταμούλης με 17 πόντους με τέσσερα τρίποντα, τον ακολούθησε ο Ορφέας Παπαθανασίου με 15, ενώ διψήφιοι επίσης ήταν οι Γκορόγιας με 13 με ένα τρίποντο και ο Γιάννης Ζεστός με 11. Αυτή ήταν η 16η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια και πλέον η επόμενη υποχρέωση είναι σε ένα μήνα στις 21 Απριλίου με τον Αίολο.