Παπάδος Γέρας - Παλλεσβιακός 68-50

Η Γέρα μας έκανε ποδαρικό με το δεξί στο νέο έτος επικρατώντας του Παλλεσβιακού το Σάββατο το βράδυ με 68-50 στο ντέρμπι της αγωνιστικής.
φάση από το παιχνίδι
Η ομάδα μας που ολοκλήρωσε το 2017 αήττητη ήθελε να ξεκινήσει το ίδιο και στο 2018 και παρά τις τρεις εβδομάδες διακοπή που είχαμε λόγω των εορτών η Γέρα μας μπήκε καλά στο παρκέ και έδειξε από πολύ νωρίς τις διαθέσεις της να παίξει καλό μπάσκετ και να κάνει το 9 στα 9 στη σεζόν. Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα μας έπαιξε εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση, ο αντίπαλος έδειχνε να τα έχει χαμένα, η διαφορά πήγε πάνω από τους δέκα πόντους για να κλείσει η περίοδος στο  16-5. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως η Γέρα μας δεν μπήκε ποτέ στο γήπεδο, ο Παλλεσβιακός αυτό το εκμεταλλεύτηκε κατέβασε την διαφορά και σε συνδυασμό με την κακή άμυνα της ομάδας μας το σκορ έδειξε στο ημίχρονο 28-28

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γέρα μας ξαναβρήκε τον καλό της εαυτό, έβαλε τα σουτ που έπρεπε, έπαιξε καλή άμυνα πήρε μία μικρή διαφορά και πήγε στην τελευταία περίοδο μπροστά στο σκορ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα μας συνέχισε στο ίδιο τέμπο, εκμεταλλεύτηκε την περισσότερη εμπειρία που έχει από τον αντίπαλο και με απανωτά εύστοχα σουτ ανέβασε την διαφορά πάνω από τους 15 πόντους και πήρε τη νίκη με 68-50. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ορφέας Παπαθανασίου με 15 πόντους, ενώ διψήφιοι επίσης ήταν ο Γρηγόρης Ζεστός με 11 και ο Γιάννης Ζενελάι με 11. Πάντως το σημαντικότερο ήταν η εμφάνιση της ομάδας που θύμισε κάτι από τα παλιά.  Πλέον επόμενη υποχρέωση για την Γέρα μας είναι την Τετάρτη με τον Ερμή Παμφίλων.