Αίολος - Παπάδος Γέρας 43-65

Τη νίκη με 65-43 πήρε πριν από λίγο η Γέρα μας απέναντι στον Αίολο στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.
Η ομάδα μας μπήκε από την αρχή δυνατά στο παρκέ και έδειξε πως ήθελε πολύ να γίνει από νωρίς το αφεντικό του αγώνα. Το γρήγορο τέμπο σε συνδυασμό και με τα εύστοχα σουτ έδωσαν μία διαφορά στην Γέρα μας όμως στα μισά του δεκαλέπτου ο Αίολος μπήκε στο παιχνίδι, για να κλείσει η περίοδος στο +4 υπέρ της ομάδας μας (20-16).
Στο δεύτερο δεκάλεπτο πάλι η Γέρα μας μπήκε δυνατά βάζοντας πολλά πράγματα στο παιχνίδι της με τον Στρατή Αλμπάνη μάλιστα να χρησιμοποιεί μέχρι αυτό το διάστημα τους έντεκα από τους δώδεκα παίκτες. Τα σουτ έμπαιναν, οι άμυνες ήταν καλές και υπήρχε έλεγχος στα ριμπάουντ με την ομάδα μας να πηγαίνει στο ημίχρονο στο +8 (32-24).
Στην τρίτη περίοδο οι παίκτες της Γέρας μας ήταν αποφασισμένοι να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό και παρά την μικρή προσπάθεια που έκανε ο Αίολος μήπως και κατέβαζε λίγο την διαφορά η ομάδα μας όμως έπαιξε καλό μπάσκετ ανέβασε σε διψήφιο αριθμό την διαφορά και πήγε στο τέλος της περιόδου στο +13 (49-36).
Φάση από το παιχνίδι
Στην τελευταία περίοδο το μόνο που αρκούσε για την Γέρα μας ήταν το σωστό διάβασμα στο παιχνίδι, να μην επιτρέψει στον Αίολο να πλησιάσει και όντως η ομάδα μας έκανε καλή διαχείριση βάζοντας αρκετά σουτ, η άμυνα ήταν πολύ σφικτή, η διαφορά ανέβαινε και έκλεισε στο +22 και το τελικό 65-43 στο τελευταίο παιχνίδι της Γέρας μας για το 2017. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Γιάννης Ζεστός με 22 πόντους με δύο τρίποντα, ενώ τον ακολούθησε ο αδερφός του Γρηγόρης με 12. Πλέον το ρεκόρ είναι 8-0, η Γέρα μας είναι στην κορυφή και το επόμενο παιχνίδι είναι στις 6 Ιανουαρίου του 2018 με αντίπαλο τον Ερμή Παμφίλων