Παλλεσβιακός - Παπάδος Γέρας 67-72

Η Γέρα μας νίκησε χθες 72-67 τον Παλλεσβιακό και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο νέο πρωτάθλημα.
φώτο από το παιχνίδι
Η ομάδα μας μία εβδομάδα μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου απέναντι στην ίδια ομάδα ήθελε να πάρει και αυτή τη νίκη για να ξεκινήσει με θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα αλλά και για να συνεχίσει το αήττητο που κρατάει από την περασμένη χρονιά. Ο αγώνας ξεκίνησε με μία ώρα καθυστέρηση διότι το προηγούμενο ματς μεταξύ Αίολου - Αιολικού διακόπηκε για αρκετή ώρα, ενώ πήγε και στην παράταση
Τελικά μετά από περίπου μία ώρα ξεκίνησε και το παιχνίδι της Γέρας μας το οποίο σε όλη την διάρκειά του είχε το χαρακτήρα του ντέρμπι με τον Παλλεσβιακό να δείχνει πως το ήθελε και αυτός και το πάλεψε μέχρι το τέλος. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι με την δική μας να προσπαθεί να πάρει μία διαφορά, όμως ο αντίπαλοι έβρισκαν πάντα τις λύσεις και έμεναν κοντά στο σκορ. Προς το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου η Γέρα μας έβαλε κάποια καλάθια και πήγε προηγούμενη στο ημίχρονο (38-34).

Οι επόμενες δύο περίοδοι έβγαλαν και πάλι το στοιχείο του ντέρμπι με την ομάδα μας πάντως να είναι πάντα μπροστά στο σκορ και στο τελευταίο δεκάλεπτο εκεί όπου θα κρινόντουσαν τα πάντα, ηγήθηκαν τα αδέρφια Ζεστοί και έτσι η Γέρα μας με σωστή λειτουργία, εύστοχα σουτ και καλές άμυνες πήρε τελικά μία σημαντική νίκη απέναντι σε ένα αντίπαλο που έχει ηψηλούς στόχους για φέτος. Η συνέχεια σίγουρα θα είναι καλύτερη αφού μην ξεχνάμε πως η ομάδα μας δεν είναι ακόμη έτοιμη έχοντας παίξει με το χθεσινό τρία μόλις επίσημα παιχνίδια.
Πρώτος σκόρερ και καθοριστικός ήταν ο Γιάννης Ζεστός που σημείωσε 21 πόντους με τρία τρίποντα τον ακολούθησε ο Γρηγόρης Ζεστός με 16, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Νίκος Σταμούλης που έβαλε 12 με τρία τρίποντα. Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα μας είναι με τον ΑΟ Μυτιλήνης το επόμενο Σάββατο.