ΠΑΣ ΙΚΑΡΟΣ - ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 59-63

Η Γέρα μας πέτυχε πριν από λίγο μια μεγάλη νίκη με 63-59 απέναντι στον ΠΑΣ Ίκαρο η οποία ήταν και η πρώτη για την ομάδα μας στα μπαράζ ανόδου στη Γ΄ Εθνική.
Η Γέρα μας αν και αποδεκατισμένη λόγω των τραυματισμών του Ψημίτη και του Μπουρού κατέθεσε ψυχή στο παρκέ οι παίκτες τα έδωσαν όλα και και στο τέλος έμειναν όλοι ικανοποιημένοι με αυτό το αποτέλεσμα. Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι στο προβάδισμα με την Γέρα μας να δείχνει διάθεση να ελέγξει το παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με μόλις ένα καλάθι διαφορά υπέρ του Ίκαρου 15-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα μας ήταν πολύ κακή με πολλά λάθη κακές επιστροφές στην άμυνα και στην επίθεση πολλά άστοχα σουτ με αποτέλεσμα η ομάδα της Ικαρίας να ξεφύγει στο προβάδισμα και το ημίχρονο να κλείνει με δέκα πόντους διαφορά υπέρ της 36-26. Στο τρίτο δεκάλεπτο στο παρκέ μπήκε μια άλλη Γέρα που έκανε ότι ήθελε και κυρίως με ένα κρεσέντο πόντων χάρις στα πολλά εύστοχα σουτ και μπλοκάροντας για τα καλά τον αντίπαλό πήρε το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με ένα πόντο διαφορά 48-47. Όλα προμήνυαν ένα τέταρτο δεκάλεπτο χιτσκοκικό και όντως αυτό έγινε αφού και οι δύο ομάδες κλείστηκαν στις άμυνες τους και το σκορ με δυσκολία ανέβαινε. Όσο περνούσε η ώρα η κούραση άρχισε και έβγαινε αλλά η Γέρα μας και αυτές οι ψυχάρες που αγωνίζονται κατάφεραν δύο λεπτά πριν από τη λήξη να πάρουν μία διαφορά τριών πόντων 58-55. Στο τέλος όμως φάνηκε η δυναμική που έχει η ομάδα μας και κατάφερε να κρατήσει αυτή τη διαφορά με έυστοχα σουτ αλλά και καλές άμυνες για να έρθει αυτό το τελικό αποτέλεσμα. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την Γέρα μας ήταν τα αδέρφια Ζεστοίο ο Γρηγόρης με 25 πόντους και ο Γιάννης με 23 πόντους με 4 τρίποντα. Για ακόμη μια φορά όλοι οι παίκτες αξίζουν πολλά συγχαρητηρια από την στιγμή που υπήρχαν και περιορισμένες λύσεις και πλέον με νίκη άυριο απέναντι στα Φανάρια Νάξου η Γέρα μας θα τερματίσει τρίτη και θα φύγει από την Αθήνα πολλαπλά χαρούμενη. Στο άλλο παιχνίδι ο ΒΑΟΛ Χίου νίκησε την Καλλιθέα με 69-58 και πήρε την άνοδο στη Γ΄ Εθνική.

ΙΚΑΡΟΣ ΙΚΑΡΙΑΣ-ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ 59-63
Δεκάλεπτα:15-13, 21-13, 11-22, 12-15

ΙΚΑΡΟΣ (Τέσκος): Τσουρής 6(1), Τσιώλης 7(1), Παπάλας Ο  , Μαυρογιώργης 1 , Καρνάβας, Διάκος  , Λαμπρόπουλος 12, Πούλος 8, Τέσκος 9, Παπάλας Κ , Κουλουμπής 16(1)

ΠΑΠΑΔΟΣ (Καλογερόπουλος): Σταμούλης , Τσαπώνης 2, Ταμβακέλης, Μαντζουράνης 9, Λινάρδος 2, Ζεστός Ι. 23(4), Ζεστός Γ. 25, Τσολάκης 2